Wszyscy kojarzymy sneakersy Nike, ale niewielu z nas wie, kim jest osoba odpowiedzialna za ich tworzenie. To Tinker Hatfield, amerykański projektant, który w swoim życiu zawodowym połączył miłość do architektury i sportu.

Początki projektanta 

Tinker urodził się w 1952 roku pod Oregon i od najmłodszych lat związany był ze sportem. Jego rodzice byli trenerami, a on sam próbował różnych dyscyplin - grał w koszykówkę, biegał, trenował lekkoatletykę i futbol. Kiedy nadszedł czas wyboru studiów, nie zdecydował się jednak na ścieżkę sportową, chociaż sportu nigdy w swoim życiu nie porzucił. Poszedł na architekturę, co w efekcie, w 1981 roku sprawiło, że trafił do Nike. Od 1985 roku zaczął pracować tam stricte nad designem butów sportowych, co zresztą robi po dziś dzień.

Najsłynniejsze modele sneakersów Nike

W ciągu wieloletniej kariery w Nike Tinker Hatfield zaprojektował wiele modeli sneakersów, które szybko stały się kultowymi. Jego nasłynniejszymi butami sportowymi są Jordany, stworzone w wyniku inspiracji grą i osobą Michaela Jordana. Spod ręki projektanta wyszły takie modele jak: Air Jordan 3, Air Jordan 15, Nike Air Trainer, Air Max 1, Air Max 90 czy popularne ostatnio Huarache.

Najbardziej wpływowy designer XX wieku?

Obecnie Tinker pełni w Nike funkcję V-ce Prezydenta ds. Designu i Specjalnych Projektów, a jego sukcesy są doceniane na całym świecie. Charakterystyczny, czasem szalony, wygląd butów, dobieranie kontrastujących kolorów oraz sportowe doświadczenie Tinkera sprawiły, że jest on jednym z najbardziej docenianych designerów w swojej branży. Magazyn “Fortune” zawarł go na liście “100 Najbardziej Wpływowych Designerów XX wieku”, a Netflix nakręcił o nim odcinek oryginalnego serialu dokumentalnego pt. “Abstrakt”.

Tagi: sneakers nike buty sportowe
18 kwietnia 2019 0
0 Komentarzy
Zostaw Komentarz