Szczególnie podczas wymagających aplikacji i programów istotnego znaczenia nabierają parametry procesora. Zarówno AMD, jak również Intel, opracowując kolejne generacje, biorą pod uwagę nie tylko graczy i zwykłych użytkowników Internetu, ale też skupiają się na rozwiązaniach dla profesjonalistów. Szczególnie wymagającym odbiorcą nowych technologii jest grafik komputerowy, często pracujący nad kilkoma zleceniami jednocześnie. Procesor dla grafika musi więc wyróżniać się dużą odpornością na mocne przeciążenia oraz liczbą operacji wykonywanych na sekundę.

Liczba rdzeni i wątków

Przy wyborze komputera, z którego będzie korzystał grafik, należy kierować się nieco innymi kryteriami niż przy maszynach dla graczy. Stąd, nawet jeśli do niedawna dobry procesor dla grafika oznaczał model z czterema rdzeniami, obecnie i AMD, i Intel oferują modele z większą liczbą rdzeni i wątków. I chociaż słuszną wskazówką jest liczba rdzeni, to obaj giganci stawiają na nieco inne rozwiązania. Można stwierdzić, że AMD skupia się bardziej na liczbie, zaś Intel stawia na większą wydajność pojedynczego rdzenia. Takie rozróżnienie sprawia, że poszczególne modele czterordzeniowe czasem mogą być lepszym wyborem niż jednostki ośmiordzeniowe. Dla wymagających są też odmiany o dwunastu rdzeniach.

Pamięć podręczna

Za szybkość działań odpowiedzialna jest między innymi pamięć podręczna. Zerkając na parametry procesora, warto brać pod uwagę szczególnie pamięć L3 (trzeciego poziomu), wykorzystywaną do synchronizacji operacji na poszczególnych rdzeniach procesora. Oczywiście także pamięci dwóch pozostałych poziomów – przechowująca aktualne dane L1 i zajmująca się danymi z najbliższej przyszłości (L2) mogą być istotną wskazówką przy wyborze. Spełniające obecnie obowiązujące standardy procesor do grafiki powinien legitymować się wartością L3 na poziomie minimum 8 MB.

Taktowanie procesora 

W skrócie można stwierdzić, że im wyższe taktowanie procesora, tym wydajniejsza praca. Jednak porównując poszczególne jednostki konkurujących ze sobą producentów czy innych linii modelowych, nie da się jednoznacznie stwierdzić, co rzeczywiście oznacza wyższe taktowanie. Grafik, tak jak i inny użytkownik, powinien porównywać ze sobą procesory z tej samej linii modelowej. Istotną wskazówką są zaś możliwość pracy z odblokowanym mnożnikiem oraz funkcja turbo. 

Wybór procesora łączy się też z zadaniami czekającymi na grafika. Do obrazów dwuwymiarowych czy programów takich jak Corel czy Photoshop, wystarczy tańsza jednostka (choćby któryś z modeli AMD Ryzen 7 bądź Intel Core i7). Natomiast do grafik trójwymiarowych porządny procesor dla grafika to któryś z modeli serii Intel Corei9 czy AMD Ryzen Threadripper.

0 Komentarzy
Zostaw Komentarz