Tablet graficzny to sprzęt niezbędny do obróbki i tworzenia grafiki komputerowej wśród profesjonalistów. Także dla amatorów może okazać się przydatny, ponieważ z jego pomocą znacznie szybciej wykonamy naszą pracę. 

Do czego służy tablet graficzny i czy warto go kupić?

Jeżeli tworzysz grafikę i do tej pory korzystałeś z “tradycyjnych” metod, rysując na kartce papieru, a następnie skanując gotową pracę do komputera, tablet graficzny może ci się wydawać niepotrzebnym gadżetem. To wielofunkcyjne narzędzie jest jednak urządzeniem w pełni profesjonalnym i warto rozważyć jego zakup, aby zoptymalizować i przyspieszyć wyniki swojej pracy. Jest to też rozwiązanie o wiele lepsze niż niezbyt precyzyjna praca z myszką komputerową na ekranie desktopa.

Istnieją dwa rodzaje tabletów graficznych - tablet wskazujący, czyli rozwiązanie klasyczne, lub monitor graficzny. Ten pierwszy wymaga podłączenia do komputera, drugi to interaktywne urządzenie z ekranem LCD, które jest samowystarczalne (nie potrzebujemy do niego innego sprzętu) i praca na nim najbardziej przypomina rysowanie na kartce papieru. Praca na obu typach tabletów polega na tworzeniu grafiki za pomocą rysika, który często dzięki dodatkowym przyciskom może pełnić funkcję zamienne z myszką komputerową. Praca na takim urządzeniu jest więc bardzo intuicyjna.

Jaki tablet graficzny wybrać na początek?

Jeśli przymierzamy się do zakupu naszego pierwszego tabletu graficznego, przede wszystkim zastanówmy się, jaki rozmiar tabletu kupić. Rozmiar A4 idealnie nada się dla początkujących, którzy potrzebują dużo przestrzeni do ćwiczeń; jest to też jeden z najpopularniejszych modeli. Rozmiary A5 lub A6 są skierowane do bardziej zaawansowanych projektantów grafiki, którzy pracują na detalach lub retuszach.  

Inne parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie tabletu graficznego, to:

-rozdzielczość - wpływa na odwzorowanie szczegółów - tutaj nie powinniśmy inwestować w sprzęt, który tę wartość ma poniżej 2000 lpi.

-współczynnik proporcji - powinien odpowiadać monitorowi, z którego korzystamy

-dokładność rysika: najlepiej między 0,25 a 0,5 mm (im mniejsza ta wartość, tym większa dokładność rysika)

-wysokość odczytu - najlepiej 9-10 mm (parametr ten mówi o tym, jak blisko tabletu musimy przyłożyć rysik, aby zostało to odczytane)

-próbkowanie - czyli prędkość odczytu rysika, standardem jest tu 220 punktów na sekundę; parametr ten jest ważny dla osób rysujących od podstaw, ponieważ odzwierciedla on zdolność tabletu do szybkiego odczytania naszych ruchów

-czułość nacisku - im większy ten parametr, tym dokładniej odwzorowana jest siła nacisku, z jaką przykładamy rysik do tabletu.


 

0 Komentarzy
Zostaw Komentarz